Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Partnerské mestá   /   KEMI (Fínsko)

KEMI (Fínsko)

KEMI (Fínsko)

 
Región: Laponsko
Počet obyvateľov: 22 580
Rozloha: 747 km2 , pevnina 95 km2
Nadmorská výška: 10 m. n. m.
Oficiálna zmluva: r. 1986,
vzájomné kontakty už od roku 1983
Internetová stránka mesta: www.kemi.fi
 

Stručná charakteristika mesta:

 
Mesto Kemi leží na severnom pobreží Botnického zálivu, na západnom okraji močaristej nížiny, mestom preteká rieka Kemijoki. Nachádza sa blízko hraníc so Švédskom a približne 100 km južne od severnej polárnej kružnice. Je charakterizované ako Meren ja jään kaupunki, čo v preklade znamená Mesto snehu a mora. Kemi je jedno z najstaršie obývaných území vo Fínsku. Ľudia sa tu odjakživa živili lesníctvom a lovom rýb. Mesto založil v roku 1869 cár Alexander II.
Kemi  je centrom služieb a obchodu v Laponsku. Digipolis – technologický park v Kemi ponúka odborné expertízy, ktoré sú využívane v priemysle. Z priemyselných odvetví prevláda drevársky priemysel, ktorý je zameraný na spracovanie dreva a výrobu papieru. Mesto je v súčasnosti orientované na rozvoj cestovného ruchu. Kemi má vlastný prístav aj letisko, je ľahko dostupné a atraktívne pre podnikateľský sektor.
Medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie patrí ľadoborec Sampo, ktorý je jediným ľadoborcom na svete, ktorý slúži pre potreby cestovného ruchu. Premáva od decembra do apríla, v lete slúži ako reštaurácia na mori. Snežný hrad LumiLinna, ktorý sa každoročne nanovo stavia z ľadu a snehu. Súčasťou hradu je snežná kaplnka, v ktorej sa môžu konať svadby a krstiny, snežná reštaurácia, sauna, horúci bazén a snežný hotel. Hrad je otvorený pre verejnosť od januára do apríla. Turisti obľubujú  tzv. Laponské Sahari, ktoré zahŕňa výlety do laponskej prírody, na zamrznutý Botnický záliv, pozorovanie polárnej žiary v noci. Výlety sú možné na snežných skútroch, na psom alebo sobom záprahu.  Rybárske centrum na rieke Kemijoki ponúka počas celého roka možnosť rybolovu. V Kemi sa nachádza regionálne múzeum umenia, divadlo, má svoj mestský orchester. Pre športových nadšencov ponúka kryté futbalové ihrisko, krytý bazén, golfové ihrisko, zimný štadión,  ale aj centrum jachtingu.
 

Stručná charakteristika partnerskej spolupráce:

 
Spolupráca Liptovského Mikuláša a Kemi sa začala rozvíjať  v roku 1983. V roku 1984 došlo k prvej oficiálnej výmene delegácií. Partnerská spolupráca sa začala rozvíjať tým, že v roku 1982 fínske mesto Rovaniemi požiadalo o spoluprácu so slovenským mestom a Komisia pre medzinárodné styky mu pridelila Liptovský Mikuláš. Neskôr bolo však touto komisiou Liptovskému Mikulášu pridelené mesto Kemi. Dohoda o spolupráci bola podpísaná v roku 1986. Došlo k viacerým výmenám oficiálnych delegácií a študentov. Avšak od roku 1995 bola spolupráca utlmená z dôvodu vysokých finančných nákladov na letenky do Kemi. Od roku 2005 je spolupráca opäť obnovená.