Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Partnerské mestá   /   ANNECY (Francúzsko)

ANNECY (Francúzsko)

Región: Savojsko
Počet obyvateľov: 52 100
Rozloha: 13,75 km2
Nadmorská výška: 448 m.n.m.
Vzájomné kontakty od roku: 1992
Prvá oficiálna zmluva: 22.11.2003
Internetová stránka mesta: www.annecy.fr
Film o meste: na stiahnutie  (162 MB)


Stručná charakteristika mesta:

Mesto Annecy leží na juhovýchode Francúzska, blízko hraníc so Švajčiarskom a Talianskom. Nachádza sa na brehu jazera Lac d´ Annecy a je bránou do Savojských Álp. Mestom Annecy preteká rieka Thiou.

Lac d´ Annecy, jazero vo francúzskom meste Annecy, patrí k najčistejším jazerám v Európe. Jeho celková dĺžka je 14, 6 km, priemerná hĺbka 41 m, na niektorých miestach však jazero dosahuje hĺbku aj 78 m. V jazere žije 20 druhov rýb a rakov. Každoročne v auguste sa konajú slávnosti jazera Fête du Lac, ktorých dominantou je veľkolepý ohňostroj.

K historickým pamiatkam mesta patrí Hrad Annecy z 12. storočia. Cesta k hradu vedie zo Starého mesta, ktoré je charakteristické úzkymi uličkami. V zadnej časti hradu sa nachádza observatórium, akvárium s rybamy z Lac d´ Annecy a rozsiahle miestne archeologické a etnologické zbierky. Hlavným lákadlom turistov je Palais de l´Isle. Budova s trojuholníkovým pôdorisom uprostried rieky Thiou najskôr slúžila ako prepychová rezidencia, neskôr ako súd a väzenie, dnes je z nej múzeum. Nachádza sa tu Kostol Notre Dame de Liesse, Katedrála sv. Petra a množstvo iných múzeí a galérií.
 

Stručná charakteristika partnerskej spolupráce:

Partnerská spolupráca vznikla na základe osobných kontaktov primátora mesta MUDr. Alexandra Slafkovského s predstaviteľmi mesta Annecy. Spolupráca začala už v roku 1992, no oficiálna partnerská zmluva bola podpísaná 22. 11. 2003. V súčastnosti dochádza k výmenám oficiálnych delegácií, každoročne sa niekoľkí študenti francúzskeho jazyka zo stredných škôl zúčastňujú medzinárodného jazykového tábora Recontres européenes d´Annecy. Hudobné telesá z Liptovského Mikuláša prezentujú svoje umenie na  hudobných slávnostiach Fête de la musique. Zaujímavosťou bol beh priateľstva z Annecy do Liptovského Mikuláša, krorý sa konal v apríli 2005.

Partnerskými mestami francúzskeho Annecy sú okrem Liptovského Mikuláša, Vicenza v Taliansku, Bayreuth v Nemecku, Cheltenham v Anglicku a Sainte – Thérese v provincii Québec v Kanade.