Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Mesto   /   Pamiatky a história   /   Župný dom

Župný dom


V najrozľahlejšej budove uprostred námestia sídlila župná správa, kedysi aj stoličný súd a väzenie. Priečelie zdobí reliéf erbu Liptovskej stolice, schodisko presvetľujú krásne vitrážové okná podľa návrhu Ester Šimerovej-Martinčekovej.
 
„V erbe Liptovskej stolice je zobrazený smrek, vlk, havran a orol, ktorí  znázorňujú bohatstvo okolitých lesov, ale zvieracie motívy mohli pôvodne symbolizovať súboj rodov Zápoľských zobrazených v podobe vlka a Korvínovcov v podobe havrana.“
 
Hoci výstavba tejto majestátnej budovy začala už v roku 1778, dokončená bola až v roku 1793 murárskym majstrom Petrom Grossmannom z Banskej Bystrice. Po ničivých požiaroch v apríli 1878 a júli 1883 bola rekonštruovaná a v roku 1907 podľa projektov kráľovského architekta Ing. Imricha Légmána nadstavaná o ďalšie poschodie. Vtedy získala súčasnú podobu. Teraz jej priestory slúžia hlavne Okresnému úradu. Pred Župným domom sa nachádza veľké priestranstvo, kde vždy pulzoval život. V minulosti sa tu konali utorkové trhy, niekoľkokrát do roka jarmoky, obyvatelia mesta tu vítali aj hostí – napríklad prezidenta Beneša v roku 1936. Dnes je tento priestor centrom tradičných mestských podujatí Stoličných dní, Mikulášskeho jarmoku, Švábkafestu, Mikulášskeho leta a mnohých ďalších. 

 

Župný dom
Námestie osloboditeľov 1
031 01 Liptovský Mikuláš
http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png

Erb Liptovskej stolice