Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Mesto   /   Pamiatky a história   /   Kostol sv. Mikuláša

Kostol sv. Mikuláša

Najstaršia stavebná pamiatka mesta je zároveň najväčšou ranogotickou stavbou Liptova.
 
„Toto „antické“ okno zapôsobilo dojmom nebeského kúzla, takže hlásili sa pre ďalšie okná noví darcovia,“ spomína spisovateľ a maliar Janko Alexy na dobu, keď v kostole osadili prvé vitrážové okno.
 
Spočiatku stál Kostol sv. Mikuláša osamotený uprostred krajiny. Postupne sa okolo neho rozrastala osada a neskôr mestečko Svätý Mikuláš. Pôvodne to bol len malý románsky kostolík, ktorý pri ďalšej prestavbe v rokoch 1280-1300 prevzal úlohu sakristie a dnes je najstaršou časťou tejto majestátnej sakrálnej stavby. Kostol v priebehu storočí prešiel viacerými úpravami. Ranogotická podoba mu bola prinavrátená počas rozsiahlej rekonštrukcie v rokoch 1941-43, kedy boli pristavané bočné kaplnky a osadené nádherné vitrážové okná. V interiéri sa zachovala kamenná krstiteľnica z roku 1490 s tepaným medeným barokovým vekom a najmä tri vzácne gotické tabuľové oltáre. Ústrednou sochou hlavného oltára je svätec Mikuláš, ktorý dal meno nielen kostolu a mestu, ale je  vyobrazený tiež na pečati a erbe mesta. Postava žehnajúceho Mikuláša zdobí hlavný vstup do kostola.

Bližšie informácie k turistickej prehliadke interiéru kostola vrátane audiosprievodcov.

 
Kostol sv. Mikuláša
Námestie osloboditeľov 27
Rímskokatolícky farský úrad
ul. Moyzesova 662/3
031 01  Liptovský Mikuláš
Tel.: +421 44 552 21 42
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/bezbarierovy_pristup.png
Turistické prehliadky kostola
1.7. - 31.8. Po-Pi: 10.00-12.00, 13.00-17.00
Celoročne prístupný počas Svätých omší
Po - Pi: 6.15, 18.15*,  So: 7.00,18:15*
Ne: 6.15, 8.00, 9.15, 10.45, 18.15
* čas večernej omše po zmene letného času na zimný je o 17.00
Vstupné: dobrovoľné, príspevkom podporíte obnovu sakrálnej pamiatky.
 
ATRAKTÍVNY SUVENÍR 
PRVÁ EUROBANKOVKA Liptovského Mikuláša zobrazuje Kostol sv. Mikuláša. V popredí je socha Naša Matka od Alojza Štróbla, ktorá je v parížskom Louvri evidovaná ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy sveta. Jej bronzový odliatok sa nachádza pri vstupe do Liptovskej galérie P. M. Bohúňa.
V predaji v INFORMAČNOM CENTRE mesta za 3 €.

 
Propagačný materiál k turistickým prehliadkam kostola na stiahnutie, v tlačenej verzii k dispozícii v INFORMAČNOM CENTRE mesta.